Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual Ortodonti Nedir?

Düzgün dişler ve kusursuz bir gülüşe sahip olmak için hastalar ortodontik tedavilere baş vururlar ancak çoğu zaman tedavi için kullanmaları gereken aparatları estetik kaygılardan ötürü kullanmak istemezler.

1980’li yıllara kadar dişlerin dış yüzeyine metal braketler takılmaktaydı. 1980’lerden sonra dişlerin dış yüzeyine takılan braketlerin diş rengine yakın seramiklerden yapılması yetişkin hastalar açısından ortodontik tedaviye olan ilgiliyi biraz daha artırmış bulunmaktadır. Ancak yine de tellerin metalik görünümü ve zaman içinde braketlerin renklerinin değişmeye başlaması nedeniyle yetişkinler arasındaki estetik kaygının tam olarak ortadan kalkması mümkün olmamıştır.

Lingual ortodonti, dişlerdeki çapraşıklık ve bozuklukların düzeltilmesi için uygulanan bir diş teli şeklidir. Lingual ortodonti ayrıca, görünmeyen diş teli olarak da bilinmektedir. Bu yöntemin görünmez diş teli olarak bilinmesinin sebebi tellerin dişlerin iç kısmına yerleştiriliyor olmasıdır. Tellerin dişlerin iç kısmına yerleştiriliyor olması kişinin dış görünümünü etkilememekte bu nedenle de sık tercih edilen bir diş teli çeşidi olmaktadır.

Lingual Ortodonti İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Dişlerin iç yüzeylerine yapıştırılan braketlerin kullanıldığı bu diş teli çeşidi, her yaştan hastaya uygulanabilmektedir. Genellikle iş ve sosyal yaşantısından ötürü sürekli toplum içerisinde olan insanlar görünümlerinin etkilenmemesi için bu tedavi yöntemini tercih etmektedir. Müdürler, öğretmenler, aktörler ve benzeri meslek grupları bu kişilere örnek verilebilir.

Lingual Ortodonti Avantajları

Başkaları tarafından fark edilmesi mümkün olmayan bu tedavi şekli, hem dişlerinin şuan ki mevcut durumundan hem de tedavi sürecinden ötürü estetik kaygılar duyarak arada kalan hastalar için mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalar böylece dış görünüşlerinden ödün vermeden tedavi olma fırsatı elde etmektedirler.

Lingual Ortodonti Dezavantajları

Dişsel ve veya iskeletsel açık kapanışlı bireylerde ve 4 diş çekimi gerektiren bireylerde tedavi çok tercih edilmemektedir, çünkü bu tip bozukluklarda lingual tedavi yöntemi hem zordur hem de dişlerin ön yüzeylerinden de destek almak gerekebilir. Ayrıca alt ve üst çenelerin birbirleriyle olan ilişkilerinde bozukluk olan bireylerde alt ve üst çenelerin tedavisi için uygulanan aparatlar dişlerin ön yüzeylerinden destek alınarak uygulandıkları için lingual tedaviyi tercih eden hastalara dişlerin ön yüzeylerine de tedavi düzeneklerini yapıştırmak estetik olarak bu hastaların pek tercih ettiği bir yöntem değildir. Ağız bakımı lingual tedavide çok daha zordur ve bazı hastalarda konuşma bozuklukları uzun dönem sürebilmektedir. Dişlerin kuron boylarının kısa olduğu kişilerde uygulama imkansızdır.

Lingual Ortodonti Nasıl Yapılır?

Öncelikle, ortodontik bozuklukların tespit edilmesi için hastaya diş teli tedavisi muayenesi yapılmaktadır. Bu muayene sonucunda ise kişinin ağız yapısına uygun lingual tel tasarımı ortaya konulabilmektedir.

Normal tel tedavisinde kullanılan braketlerin haricinde, laboratuvar ortamında hazırlanmakta olan lingual ortodonti telleri doğrudan iç yüzeye yapıştırılmaktadır.

Tellerin takılmasının ardından, dişlerin gelişimi ve tellerin dişler ile uyum sağlayıp sağlamadığı takip edilmektedir. Tedavinin tamamlama süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.