Ortodontide Diş Fırçalama ve Ağız Bakımı

Ortodontide Diş Fırçalama ve Ağız Bakımı

Etkili ve düzenli olarak diş fırçalamak tüm bireyler için önemli olmakla birlikte ortodontik tedavi görmekte olanlar için daha önemlidir. Ortodontik tedavide ağız içinde diş yüzeyine yapıştırılan tüm materyal üzerine besin artıkları birikimi olur. Eğer bu bölgelerden besin artıkları uzaklaştırılmaz ise tedavi sonrasında diş mineleri üzerinde beyaz nokta lezyonları veya diş çürükleri oluşabilir ki bu durum hem diş sağlığınızı hem de estetik görünümünüzü olumsuz yönde etkiler.

Doktorunuz tedavi başlarken size uygun bir ortodontik diş fırçası önerebilir. Ortodontik tedavi gören hastalar günde en az 3 kere telleri üzerinde yemek artığı kalmadığını görene kadar dişlerini fırçalamak zorundadırlar. Dairesel hareketler yaparak özellikle braket ile diş eti arası bölgeyi temizlemek çok önemlidir çünkü bu bölgeye yemek çok birikir ve buradan yemek artıklarını uzaklaştırmak zordur. Tel olsun ya da olmasın tüm diş yüzeyleri temizlenmelidir.

Ağız bakımı iyi olmaz ise diş eti rahatsızlıkları da görülebilir ki bu yemek artığı ve diş plağı biriken bölgedeki diş etinin şişmesine ve iltihaplanmasına yol açar. Bazı durumlarda ödem yani şişlik o kadar büyük boyuta gelir ki tedaviyi olumsuz yönde etkiler ve o bölgedeki diş eti küçük bir cerrahi işlem ile kesilebilir. Ağız bakımı için diş arası fırçası ya da ağız gargaraları da faydalı olacaktır. Bunları doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız gerekir.

Acil Durumlar
  • Aşırı acı duyduğunuz herhangi bir durumda doktorunuzu aramanız öncelikli olarak önemlidir. Kendinizin halledemeyeceği bir durumu hemen doktorunuza bildiriniz.
  • Bazı durumlarda ise problemi geçici olarak evdeki imkanlarınızla çözmeniz olasıdır. Örneğin dudağınıza veya yanağınıza batıp yara yapan bir bölgeye size doktorunuzun verdiği mumdan bir parça koyarak batmayı engelleyebilirsiniz.
  • Ağız içindeki durumu çözebilmek veya doktorunuza anlatabilmek için ne olduğunu öncelikle tam olarak anlamaya çalışın ve apareylerin isimlerini öğrenin.
  • Probleminizi geçici olarak çözseniz dahi doktorunuzla görüşün ve gerekirse bir randevu alın.
  • Size kullanılmak üzere verilen bir şey kaybolduğunda veya kırıldığında mutlaka doktorunuzu arayın. Özellikle retansiyon apareyleri kırılır veya kaybolursa dişlerinizin bozulmaması için hemen yenisinin yapılması çok önemlidir.