Şeffaf Plak Uygulaması Nedir?

Şeffaf Plak Uygulaması Nedir?

Şeffaf Plak Uygulaması Nedir?

Dişlerdeki konum bozuklukları, çarpıklık ve sıkışma gibi sorunlar “Ortodonti” diş hekimliği branşı tarafından tedavi edilmektedir. Bu tedavilerde birtakım ortodontik ekipmanlar kullanılmakta ve dişlerin belli bir hizaya ve yöne hareket ettirilmesi sağlanmaktadır. Böylece zaman içerisinde dişlerdeki çarpıklık ve bozukluklar giderilmektedir.

Şeffaf Plak Nedir?

Şeffaf plaklar, ortodonti tedavilerinde şeffaflığı nedeni ile en az belirgin olan ve hasta konforunu en üst seviyede tutan sistemdir. Bu sistemde diş teli kullanılmadan yalnızca dişlerin istenilen konuma gelmesi sağlanır.

Hekim tarafından diş ve çene yapısına uygun hazırlanan şeffaf plak uygulamaları bilgisayar ortamında destekli tasarım yazılımı aracılığı ile dişlerin pozisyonlarına ve hareketlerine göre kalıp halinde oluşturulmaktadır. Isı ile şekillendirilmiş malzemelerden üretilen bu şeffaf plaklar belli aralıklarla değiştirilebilme özelliklerine sahiptirler. Her plak belli bir süre işlevini yerine getirmekte ve dişlerde belli bir düzelme sağlandıktan sonra bir sonraki evreye geçilmektedir. Bu aşamada dişlerde gözlemlenen düzelmeler ile birlikte yeni bir plak hazırlanmakta ve tedavi davam etmektedir. Her yaştan kişinin rahatlıkla kullanabilmesine olanak sunan plakların ortodonti tedavilerinde de büyük bir rahatlık sunduğunu söyleyebiliriz.

Şeffaf Plak Uygulamasının Sağladığı Avantajlar

Şeffaf Plak Uygulaması Nedir sorusuna yanıt vermenin ardından bu plakların sağladığı avantajlardan bahsedebiliriz. Şeffaf plaklar özellikle son dönemlerde en çok tercih edilen ortodonti tedavi yöntemidir. Hekim tarafından kişiye özel olarak hazırlanan ve kullanım kolaylığı sunan bu şeffaf plaklar özellikle yetişkin hastalar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Görünmez özellikte olan plaklar diş teli ve braket gibi aygıtların kullanılmaması nedeni ile hem estetik bir duruşu bozmamakta hem de dişlerde rahatsızlığa yol açmamaktadır.

Plakların bakımları ve günlük kullanımları ise diş tellerine kıyasla oldukça kolaydır. Diş tellerine alışma süreci içerisinde yaşanan tahrişler ve rahatsızlıklar şeffaf plaklarda görülmez. Diş teli uygulamasından daha az vakit gerektiren bu plaklar yemek yeme esnasında çıkarılabilir. Ancak şeffaf plakların kullanımının dikkatli ve düzenli olması gerekmektedir. Kolayca çıkarılabilen bu plakların aksatılmadan başarılı bir tedavi sonucu alana kadar kullanılması gerekmektedir.

Şeffaf Plak Uygulamasının Dezavantajları

Tedavi için hasta seçimine dikkat etmek gereklidir. Sadece seviyeleme işlemleri, dişlerdeki yaygın aralıkların kapanması dişlerin dikleştirilmesi öne veya arkaya doğru basit diş hareketleri gibi işlemlerde daha başarılı sonuçlar elde edilirken kompleks peoblemler için klasik ortodontik yöntemlerin tercih edilmesi gerekir.

Şeffaf plak uygulamalarında tedavi süreci diş telleri kadar hızlı değildir. Tedavi esnasında pek çok yönden avantaj sağlayan bu plakların tedavi yöntemleri, diş teli tedavisine göre hızlı bir tedavi sunmamaktadır. Şeffaf Plak Uygulaması Nedir başlığı altında da belirtildiği gibi bu plaklar istenildiği zaman rahatlıkla çıkarılabilme özelliğine sahiptir. Bu durum yetişkin bireylerde avantaj sağlasa da tedavi sürecinin etkilenmesine yol açmaktadır. Bu plakların günde 18 – 20 saat aralığında hiç çıkarılmadan kullanılması iyi bir tedavi sürecinin oluşması için yeterlidir. Tüm bu dezavantajların dışında ağız ve diş yapısına zarar veren herhangi bir özelliği ya da etkisi bulunmamaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Plak tedavisi aşamalar halinde ilerlemektedir. İlk aşama hekimin muayene sonrasında diş yapısının bu uygulamaya uygun olup olmadığına karar vermesidir. Çünkü her diş yapısında plak tedavisi uygun değildir. Uygunluğun tespit edilmesinin ardından alt ve üst çenelerden ölçüler alınmaktadır. Birtakım teknik detaylar kullanılarak ağız içerisinden fotoğraflar alınır. Bu fotoğraflar değerlendirme ve tedavi süreci için kullanılmaktadır.

Alt ve üst çeneden alınan ölçüler ile birlikte fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılmakta ve dijital ortamda hastanın taleplerine uygun bir simülasyon hazırlanmaktadır. Hasta ve hekim tarafından verilen onay sonrasında plakların üretimine geçilir. Şeffaf Plak Uygulaması Nedir bölümünde açıklandığı gibi plakların üretiminin tamamlanması ile hastaya plaklar teslim edilmektedir. Plakların kullanımı, nasıl takılıp çıkarılacağı, temizliği ve muhafaza edilmesi ile ilgili tüm bilgiler detaylı bir şekilde hekim tarafından aktarılmaktadır.

Tedavinin 2. Haftası ikinci plağa geçilmektedir. Her plak değişimde ağız içerisinden tekrar fotoğraflar alınır. Bu işlem tedavi sürecinin seyri ve dişlerin pozisyonlarındaki değişikliklerin değerlendirilmesi amacı ile oldukça etkilidir. Tedavi sürecinin sonuna gelinmesi ve plak kullanımının sona ermesi durumunda dişlerde pekiştirme işlemi gerekiyor ise; pekiştirme plaklarına geçilmektedir.

Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır?

Şeffaf plak uygulamalarında hekimler iyi bir tedavi sonucu alabilmek için plakların ortalama 18 – 20 saat ağızda kalmalarını istemektedirler. Diş tellerine kıyasla çıkarılabilir bir uygulama olması nedeni ile minimum 18 saat kullanılan plak uygulamalarında iyi bir tedavi sonucu alındığı görülmektedir. Bu nedenle tedavi süreci içerisinde plakların rahatlığının verdiği avantajla birlikte çıkarılmadan kullanılması gerekmektedir.

Plakların kullanımı esnasında ağız sağlının ve hijyeninin sağlanması için düzenli olarak yıkanmasına özen gösterilmelidir. Plakların çıkarıldığı zamanlarda da hijyenik kutularına temiz bir şekilde koyularak saklanmaları ve muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Beslenme esnasında plakların kullanılması halinde aşırı sıcak besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Sıcak yiyecekler ve içecekler plakların yapılarının bozulmasına neden olmaktadır.